Ośrodek Rehabilitacji Narządu Ruchu „Krzeszowice”, realizuje projekt pod nazwą: „Wykrywanie wad postawy u dzieci w wieku szkolnym na terenie powiatu krakowskiego, chrzanowskiego i olkuskiego na lata 2019-2021”, współfinansowany przez Unię Europejską w ramach poddziałania 9.2.1 Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego 2014-2020. Numer projektu: RPMP.09.02.01-12-0186/18-00.
Dofinansowanie projektu z UE: 216 053 PLN

Plakat projektu - Wykrywanie wad postawy u dzieci w wieku szkolnym na terenie powiatu krakowskiego, chrzanowskiego i olkuskiego na lata 2019-2021

Cele projektu

Celem projektu jest zwiększenie wykrywalności wad rozwojowych postawy dzieci w zgłoszonych szkołach. Realizacja projektu obejmuje badania przesiewowe w kierunku wad postawy, zajęcia grupowe z zakresu gimnastyki korekcyjnej, indywidualne zajęcia rehabilitacyjne dla dzieci wymagających leczenia oraz prozdrowotne działania edukacyjne dla dzieci, rodziców oraz personelu medycznego szkół.

 

Realizacja projektu:

W trakcie realizacji projektu wykonano 1110 badań przesiewowych dzieci z 16 szkół biorących udział w projekcie. Do zajęć gimnastyki korekcyjnej zakwalifikowano 144 uczniów. Z indywidualnej gimnastyki korekcyjnej realizowanej w Ośrodku Rehabilitacji Narządu Ruchu "Krzeszowice" skorzystało 19 uczniów.

W ramach projektu odbywały się zajęcia edukacyjno-informacyjne dla dzieci i rodziców w formie stacjonarnej oraz on-line. Specjaliści Ośrodka Rehabilitacji przeszkolili również 15 pielęgniarek/higienistek szkolnych z zakresu profilakyki wykrywania wad postawy.

W ramach trwałości projektu prowadzimy działania edukacyjne w zakresie profilaktyki wad postawy.

 

Kontakt w sprawie projektu: 12 282 00 22 wew. 627

 

Drodzy Rodzice,
Oddajemy do Waszej dyspozycji materiał filmowy, który stanowi bogate Vademecum wiedzy z zakresu wykrywalności wad postawy u dzieci i młodzieży. To film, który odpowiada na pytanie: Czy moje dziecko ma wadę postawy ? Jak bardzo zaawansowaną ? I co mogę z tym zrobić ? Gdzie szukać porad i pomocy?. Oglądając ten film i wykorzystując informacje w nim zawarte, wykazujecie bardzo odpowiedzialną postawę wobec własnych dzieci, dając im możliwość właściwego rozwoju fizycznego i szczęśliwej przyszłości.


Drogie Dzieci,
Zasiądźcie na chwilę razem ze swoim Rodzicami, Opiekunami przed ekranem i spróbujcie na moment zapomnieć o szkole i obowiązkach. Oglądając ten film skupcie uwagę na sobie , na własnym wyglądzie, ułożeniu pleców, nóg, głowy, brzucha. Zróbcie sobie plan dnia, zwracając uwagę na to, czy jest w niej miejsce na 15 minut ćwiczeń dla siebie, dla poprawnej postawy, dla fajnego wyglądu. I dajcie się zaprosić do wspólnych ćwiczeń z trzema sympatycznymi fizjoterapeutkami, które poprowadzą dla Was krótki trening. Owocnego oglądania i wytrwałości w budowaniu właściwej postawy ciała.

 

Zachęcamy do obejrzenia filmu:

Zajęcia edukacyjno-informacyjne dla dzieci i rodziców - film