Choroby układu krążenia są jedna z głównych przyczyn umieralności w Polsce oraz w krajach wysokorozwiniętych. Pomimo dynamicznego rozwoju farmakoterapii oraz nowych technik interwencyjnych profilaktyka pozostaje nadal najbardziej skutecznym środkiem, który może zmniejszyć umieralność z powodu chorób układu krążenia rozwijających się na podłożu miażdżycy.
Prawidłowa dieta, redukcja masy ciała, aktywność fizyczna, poznanie i praktykowanie technik pozwalających na redukcję stresu, rozsądna farmakoterapia to elementy nowoczesnej profilaktyki szczególnie ważnej dla osób po epizodach wieńcowych i leczeniu inwazyjnym. Obecnie przyjmuje się, że najważniejsza składową rehabilitacji kardiologicznej jest trening fizyczny . To właśnie ćwiczenia fizyczne wprowadzone w odpowiednim momencie i wykonywane w przygotowanych ośrodkach poszpitalnej rehabilitacji kardiologicznej mają wpływ na zmniejszenie śmiertelności o ok. 20-25 %, a także na zmniejszenie ryzyka nawrotu zawału sercowego w trakcie 12 miesięcznej obserwacji.
Program rehabilitacji kardiologicznej w ramach Oddziału Dziennego kierowany jest do pacjentów dochodzących i jest w pełni finansowany przez Narodowy Fundusz Zdrowia.
Pacjent jest przyjmowany na podstawie skierowania wystawionego przez lekarza oddziału:
- kardiologii,
- kardiochirurgii,
- chorób wewnętrznych,
a także poradni:
- kardiologicznej,
- rehabilitacyjnej.
Realizacja programu
Program realizowany jest w Małopolskim Szpitalu Rehabilitacyjnym w Krzeszowicach, ul Daszyńskiego 1. Program jest kierowany przede wszystkim do pacjentów po zawale mięśnia sercowego i po operacjach kardiochirurgicznych.
Czas leczenia jest ustalany indywidualnie z każdym pacjentem , stosownie do stanu chorego - maksymalnie to 24 dni zabiegowych w ciągu 3 miesięcy.
Po zbadaniu tolerancji wysiłku i wydolności układu krążenia pacjent jest kwalifikowany do odpowiedniego modelu terapii. Ćwiczenia wykonywane są pod kontrolą wykwalifikowanych fizjoterapeutów. Po zakończeniu cyklu kardiolog ocenia efekt terapii i wydaje zalecenia.