Wykrywanie wad postawy u dzieci w wieku szkolnym na terenie powiatu krakowskiego, chrzanowskiego i olkuskiego na lata 2019-2021

Ośrodek Rehabilitacji Narządu Ruchu „Krzeszowice”, realizuje projekt pod nazwą: „Wykrywanie wad postawy u dzieci w wieku szkolnym na terenie powiatu krakowskiego, chrzanowskiego i olkuskiego na lata 2019-2021”, współfinansowany przez Unię Europejską w ramach poddziałania 9.2.1 Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego 2014-2020. Numer projektu: RPMP.09.02.01-12-0186/18-00.
Dofinansowanie projektu z UE: 216 053 PLN

Plakat projektu - Wykrywanie wad postawy u dzieci w wieku szkolnym na terenie powiatu krakowskiego, chrzanowskiego i olkuskiego na lata 2019-2021

Cele projektu

Celem projektu jest zwiększenie wykrywalności wad rozwojowych postawy dzieci w zgłoszonych szkołach. Realizacja projektu obejmuje badania przesiewowe w kierunku wad postawy, zajęcia grupowe z zakresu gimnastyki korekcyjnej, indywidualne zajęcia rehabilitacyjne dla dzieci wymagających leczenia oraz prozdrowotne działania edukacyjne dla dzieci, rodziców oraz personelu medycznego szkół.

 

Realizacja projektu:

W 2019r. w ramach projektu przebadano dzieci z roczników (dziewczynki 2007 i 2009 oraz chłopców 2005 i 2006) łącznie 787 dzieci . Nasi rehabilitanci w ramach projektu przeprowadzili 17 szkoleń dla rodziców uczniów, oraz 32 szkolenia dzieci, w placówkach zgłoszonych do projektu.

Na przełomie lutego i marca 2020 roku, odbyły się indywidualne zajęcia rehabilitacyjne prowadzone przez fizjoterapeutki z ORNR "Krzeszowice" dla 14 dzieci wytypowanych spośród przebadanych w 2019r.

Z zajęć grupowych w ramach gimnastyki korekcyjnej w 10 szkołach zgłoszonych do projektu, skorzystało w 2020r. 93 dzieci.

Dla dzieci uczestniczących w projekcie oraz ich rodziców i opiekunów prowadzone są szkolenia online w ramach edukacji prozdrowotnej.

W najbliższym czasie planowane, są dalsze działania w ramach badań przesiewowych kolejnych roczników.

 

Kontakt w sprawie projektu: 12 282 00 22 wew. 627

Drodzy Rodzice,
Oddajemy do Waszej dyspozycji materiał filmowy, który stanowi bogate Vademecum wiedzy z zakresu wykrywalności wad postawy u dzieci i młodzieży. To film, który odpowiada na pytanie: Czy moje dziecko ma wadę postawy ? Jak bardzo zaawansowaną ? I co mogę z tym zrobić ? Gdzie szukać porad i pomocy?. Oglądając ten film i wykorzystując informacje w nim zawarte, wykazujecie bardzo odpowiedzialną postawę wobec własnych dzieci, dając im możliwość właściwego rozwoju fizycznego i szczęśliwej przyszłości.


Drogie Dzieci,
Zasiądźcie na chwilę razem ze swoim Rodzicami, Opiekunami przed ekranem i spróbujcie na moment zapomnieć o szkole i obowiązkach. Oglądając ten film skupcie uwagę na sobie , na własnym wyglądzie, ułożeniu pleców, nóg, głowy, brzucha. Zróbcie sobie plan dnia, zwracając uwagę na to, czy jest w niej miejsce na 15 minut ćwiczeń dla siebie, dla poprawnej postawy, dla fajnego wyglądu. I dajcie się zaprosić do wspólnych ćwiczeń z trzema sympatycznymi fizjoterapeutkami, które poprowadzą dla Was krótki trening. Owocnego oglądania i wytrwałości w budowaniu właściwej postawy ciała.