Ośrodek Rehabilitacji Narządu Ruchu "Krzeszowice" SP ZOZ

Wody lecznicze

Lecznicze właściwości krzeszowickich wód siarczkowych potwierdzone są zarówno w przekazach historycznych (od blisko 250 lat woda mineralna z ujęcia „Zdrój Główny” wykorzystywana jest do kąpieli leczniczych), jak we współczesnych badaniach. Bogactwo i stężenie siar¬czanów przesądza, że pod tym względem Krzeszowicom dorównuje zaledwie kilka źródeł europejskich.

Dzięki regularnie prowadzonym analizom fizykochemicznym woda mineralna z ujęcia "Zdrój Główny" została scharakteryzowana jako siarczanowo-wapniowo-magnezowo i prawnie uznana za leczniczą.

Ośrodek Rehabilitacji w Krzeszowicach dysponuje koncesją nr 10/2000 z dnia 31.10.2000 r. na eksploatację wód leczniczych.

Do prowadzenia działalności eksploatacyjnej Ośrodek posiada wyodrębniony technicznie i organizacyjnie zespół środków, które służą dostarczaniu wody leczniczej do zabiegów balneologicznych.

Na czym polega wpływ obecnych w wodzie siarczanów na ludzki organizm?

  • Minerały, przenikając poprzez skórę, łagodzą dolegliwości ortopedyczne, reumatyczne i schorzenia układu kostnego, korzystnie wpływają na układ nerwowy.
  • Zadaniem siarki jest odnowa tkanki łącznej. Wpływa ona również na gładkość powierzchni stawowych, korzystnie działa na schorzenia skóry.
  • Kąpiele mineralne rozszerzają naczynia krwionośne, działają uspokajająco i przeciw¬bólowo.

Krzeszowickie wody służą wyłącznie kuracjom kąpielowym. Z powodu zbyt silnego zmineralizowania - nie są przeznaczone do picia, choć dawniej zdarzali się śmiałkowie gustujący w osobliwym smaku siarkowych napojów. Należy podkreślić, że balneologiczne bodźce nie usuwają przyczyny choroby, wzmacniają jedynie siły obronne organizmu - a to już bardzo wiele.

Ośrodek Rehabilitacji Narządu Ruchu "Krzeszowice" SP ZOZ

ul. Daszyńskiego 1
32-065 Krzeszowice