Ośrodek Rehabilitacji Narządu Ruchu "Krzeszowice" SP ZOZ

Terapia zajęciowa

Ośrodek posiada nowocześnie wyposażoną pracownię, w której pod opieką terapeutów prowadzone są indywidualne i grupowe warsztaty w ramach terapii zajęciowej. 


Warsztaty te mają na celu podnoszenie jakości życia, usprawnianie psychiczne i fizyczne pacjentów oraz stanowią osobną formę rehabilitacji. Jako środek leczniczy terapia zajęciowa może oddziaływać ogólnie, tzn. na ogólną sprawność fizyczną i psychiczną pacjenta lub miejscowo na zwiększenie siły i sprawności danej grupy mięśni lub kończyny.

W ramach terapii zajęciowej prowadzone są różnego rodzaju zajęcia, m.in. wszelkiego rodzaju prace ręczne, zajęcia plastyczne, biblioterapia, terapia wykorzystująca gry i zabawy.

Pracownia stanowi też warsztat dydaktyczny dla studentów z różnych kierunków. 

Pracownia kulinarna lub inaczej pracownia gospodarstwa domowego.

Od roku 2011, Ośrodek Rehabilitacji Narządu Ruchu „Krzeszowice” cieszy z posiadania pomieszczenia kuchennego, w którym, dzięki doskonałemu wyposażeniu, pacjenci z różnymi dysfunkcjami narządu ruchu, mogą nabywać i doskonalić umiejętności radzenia sobie z czynnościami związanymi z przygotowaniem posiłków, utrzymaniem czystości w kuchni i związane z powyższym manipulacje, a mianowicie: 

- rozpakowanie zakupów i umieszczenie w szafkach kuchennych, 
- przygotowanie bezpiecznego i wygodnego miejsca do pracy, 
- krojenie i smarowanie pieczywa, 
- obieranie, krojenie, szatkowanie i rozdrabnianie warzyw i owoców,
- wykonywanie przetworów, 
- wyrabianie ciast, 
- pieczenie ciast i ciastek, 
- przygotowanie zup, dań głównych, sosów, sałatek, kompotów, deserów, 
- właściwe dobieranie ilości i jakość składników
- przygotowywanie posiłków zgodnie z przepisem i wraz zachowaniem zasad zdrowego, racjonalnego odżywiania, 
- zmywanie naczyń, 
- załadunek i opróżnianie zmywarki, 
- obsługę sprzętu kuchennego, 
- nakrywanie do stołu, 
- spożywanie posiłku. 

Pracownia kulinarna w Naszym Ośrodku należy do jednych z najlepiej wyposażonych pomieszczeń, służących usprawnianiu pacjenta. Zwykle, to właśnie tutaj, pierwszy raz od momentu wystąpienia urazu czy choroby, następuje zetknięcie się pacjenta z warunkami jakie z reguły panują w domu. 

Pracownia kulinarna w ORNR zaopatrzona jest między innymi w artykuły gospodarstwa domowego, typu: 
- lodówko-zamrażalka, 
- płyta indukcyjna, 
- kuchenka mikrofalowa,
- zmywarka do naczyń, 
- dwa zlewy (jeden jednokomorowy i jeden dwukomorowy z możliwością podjazdu dla wózków inwalidzkich z dostępem do bieżącej ciepłej i zimnej wody, 
- piekarnik elektryczny, 
- czajniki elektryczne, 

a także nowoczesne umeblowanie, składające się: 
- wielofunkcyjnych półek, 
- blatów roboczych, 
- stołu i krzeseł, 
- z górnych i dolnych szafek. 

Niektóre z górnych szafek kuchennych posiadają swego rodzaju windy, umożliwiające wysunięcie wnętrza szafki - półek wraz zawartością, dzięki konkretnie skonstruowanej w tym celu prowadnicy. Osoba korzystająca z tego udogodnienia, najczęściej pacjent z para- i hemiplegią poruszający się za pomocą wózka inwalidzkiego, bez trudu pociąga za rączkę umocowaną pośrodku całego mechanizmu i opuszcza półki zamieszczone wewnątrz szafki na dogodną dla siebie wysokość, aby móc z nich skorzystać. Te i inne udogodnienia jakimi dysponuje pracownia kulinarna terapii zajęciowej służą po to, aby pokazać pacjentom, że mimo ograniczeń jakie pojawiły się w wyniku urazu czy choroby - istnieją bariery, które dzięki nowoczesnej technologii, mechanizmom i sprzętom można pokonać, a po zaakceptowaniu sytuacji pozostania niepełnosprawnym, wykorzystać te wszystkie możliwości tak, aby osiągnąć maksymalną samodzielność w codziennym funkcjonowaniu. W domowej atmosferze, jaką staramy się stworzyć na terapii zajęciowej, staramy się nauczyć chorych pokonywać trudności mogące pojawić się po przybyciu do domu. Po długim czasie nieobecności spowodowanej leczeniem i rehabilitacją powrót do domu wiąże się z silnym przeżyciem dla pacjenta, a także dla ich rodzin. Dotychczasowe wykonanie codziennych - teoretycznie prostych czynności w obecnej sytuacji staje się często niemożliwe do wykonania, a w najlepszym wypadku sprawia ogromne trudności. Już w oddziałach rehabilitacyjnych powinno się zapewnić pacjentom styczność z jak największą ilością sytuacji, z którymi chory na pewno zetknie się po powrocie do domu. 

Bibliografia A. Siemek: Terapia zajęciowa w Ośrodku Rehabilitacji Narządu Ruchu „Krzeszowice”. Krzeszowice 2011