Ośrodek Rehabilitacji Narządu Ruchu "Krzeszowice" SP ZOZ

Profilaktyka

Szpital ORNR "Krzeszowice" realizuje Program Promocji Zdrowia, w ramach którego przekazywane są m.in. informacje dotyczące żywienia. Informacje przekazywane są pacjentom na prelekcjach organizowanych z udziałem lekarza i terapeuty zajęciowego.


Rozwój cywilizacji przyczynił się do znacznego zmniejszenia naturalnej potrzeby aktywności ruchowej, co spowodowało liczne i niekorzystne zmiany w narządzie ruchu. Z wiekiem zmiany w naszym układzie kostnym potrafią przysporzyć wielu problemów, dlatego warto pamiętać o profilaktyce. Oto kilka pożytecznych wskazówek dla każdego z nas, bez względu na wiek:

1. Dbajmy o prawidłową postawę i pozycję kręgosłupa w czasie pracy czy nauki (utrzymanie kręgosłupa w neutralnej pozycji – bez zbędnego zginania czy prostowania się). Nie przeciążajmy kręgosłupa!

2. Aktywność fizyczna jest jak najbardziej wskazana (unikajmy niefizjologicznych przeciążeń). Właściwy ruch zapobiega bólom narządów ruchu, poprawia kondycję i łagodzi napięcie fizyczne i psychiczne. Rodzaj ruchu powinien być odpowiednio dobrany do wieku, rodzaju wykonywanej pracy, warunków życia i oczywiście stanu zdrowia.

3. Śpijmy zdrowo, czyli na równym, niezbyt miękkim i nie za twardym posłaniu, z podparciem karku.

4. Unikajmy długotrwałych i niewygodnych dla kręgosłupa pozycji, które obciążają określone odcinki kręgosłupa.

5. Wszelkiego rodzaju masaże bardzo dobrze wpływają na nasze ciało i układ ruchowy. Warto od czasu do czasu zafundować sobie taką przyjemność także z czysto zdrowotnego punktu widzenia. Pamiętajmy tylko, żeby zwracać się do wykwalifikowanych masażystów, gdyż błędnie wykonany masaż może spowodować nieodwracalne zmiany dla kręgosłupa.

Więcej podobnych tematycznie informacji znajdą Państwo w dziale: Rehabilitacja indywidualna w domu.

24.12.2018 roku

Rejestracja Ośrodka, Planowanie Zabiegów i Sekretariat Medyczny  - nieczynne

 

27.12.2018 roku

Rejestracja Ośrodka czynna do godziny 14.20

 

31.12.2018 roku

Rejestracja Ośrodka czynna do godziny 14.20

Ośrodek Rehabilitacji Narządu Ruchu "Krzeszowice" SP ZOZ

ul. Daszyńskiego 1
32-065 Krzeszowice