Ośrodek Rehabilitacji Narządu Ruchu "Krzeszowice" SP ZOZ

Przystosowanie mieszkania

Przystosowanie mieszkania dla osoby niepełnosprawnej wcale nie jest trudne. Poznaj działania, które sprawią, że mieszkanie stanie się przyjazne i bezpieczne dla osób niepełnosprawnych. 


1. Osoby niepełnosprawne i starsze, które mają problemy z poruszaniem się potrzebują dodatkowych punktów oparcia. Warto o nie zadbać, gdyż znacznie ułatwiają one poruszanie się.

⇒ Punkty oparcia nie mogą mieć ostrych krawędzi (blaty, narożniki czy wanny powinny mieć zaokrąglone końce).

⇒ 
Muszą być mocno osadzone i porządnie przymocowane, a materiały muszą być wytrzymałe i odporne na zniszczenia.

⇒ 
Punkty oparcia mają ułatwiać poruszanie się, nie montujmy ich byle gdzie, gdyż to w efekcie ogranicza przestrzeń i utrudnia przemieszczanie się.

2. Montaż kabiny prysznicowej jest bardzo przydatny. Brodzik kabiny powinien zostać wbudowany w posadzkę na tym samym poziomie co podłoga. Dzięki temu zapewnimy łatwy dostęp i zniwelujemy ewentualność potknięcia się. Antypoślizgowa podłoga lub wkładka w brodziku obowiązkowa. 

3. Przy użytkowaniu wanny warto zamontować drążki i uchwyty ułatwiające wykonywanie ruchów i poprawiające stabilnośćosoby niepełnosprawnej czy starszej.

4. Dobre rozmieszczenie sprzętów domowych jest także istotne. 

⇒ Dostęp do sprzętu codziennego użytku musi być ułatwiony i poziom wysokościowy montażu np. lodówki, zlewozmywaka czy kuchenki musi być dostosowany do osoby, której przyjdzie z nich korzystać. Przykładowo piekarnik czy zmywarkę warto zamontować wyżej niż w standardowej kuchni.

⇒ 
Linia kuchni nie powinna mieć załamań i nierówności, które utrudniałyby przesuwanie naczyń i przygotowanie posiłków.

⇒ 
Dobrze sprawdzają się szafki na kółkach z wysuwanymi półkami.

Warto też pamiętać o tym, że większość dużych firm ma w swojej ofercie produkty specjalnie przystosowane dla osób niepełnosprawnych i warto i nie zapytać urządzając własne mieszkanie.

Ośrodek Rehabilitacji Narządu Ruchu "Krzeszowice" SP ZOZ

ul. Daszyńskiego 1
32-065 Krzeszowice